Nemrut Guide

Nemrut Dağı’nin ziyaretçi sayısı 250 bine Ulaştı

Nemrut Dağı depreme rağmen binlerce turisti ağırlıyor.

ADIYAMAN – UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde yer alan, “güneşin doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yer” olarak nitelendirilen Nemrut Dağı’nı depreme rağmen binlerce kişi ziyaret etmeye devam ediyor.

Kral I. Antiochos (Theos); Fortuna (Theichye-Kommagene-Tanrıça) Zeus (Oromasdes); Apollon (Mithras-Helios-Hermes), Herakles (Ares-Artagnes).

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin büyük yıkıma neden olduğu Adıyaman’da hasar görmeyen Nemrut heykelleri yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Deprem sonrası Nisan ayında ziyarete açılan Nemrut Dağı’nı Temmuz ayı itibariyle 35 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Nemrut Guide Tors’a konuşan Adıyaman Kommagene Hotel Sahibi İrfan Çetinkaya, yaşanan büyük depremin Adıyaman’da büyük yıkıma neden olduğunu ancak Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Nemrut’taki heykellere herhangi bir zarar vermediğini belirtti.
Nemrut Dağı'nin ziyaretçi sayısı 250 bine Ulaştı

“Nemrut ilgi odağı olarak kendini gösteriyor“

Kommageneiz Hotel Sahibi İrfan Çetinkaya, 2023 yılında 370 bin turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı’nda 6 Şubat 2023 depremiyle birlikte turist sayısında azalma görüldüğüne dikkat çekerek, “Özellikle Nemrut’a deprem herhangi bir zarar vermedi fakat geçen yıla oranla turizmde çok ciddi düşüşler yaşandı. Her ne kadar turist sayısında düşme yaşandıysa da halen Kanada, Almanya, Kore, Gürcistan, Romanya gibi ülkelerden gelen yabancı turistler için Nemrut ilgi odağı olarak kendini gösteriyor. Nisan ayında açmış olduğumuz Nemrut ören yerini Temmuz ayı itibariyle 35 bin turist ziyaret etti” dedi.

Nemrut Dağı'nin ziyaretçi sayısı 250 bine Ulaştı

İlginizi Çekebilir;  Düzenlediğimiz Turlar

Adıyaman’ın tarihi yerlerini görmek üzere Gürcistan’dan geldiğini söyleyen Ninow isimli turist, bölgeyi çok beğendiğini söyleyerek, gelirken yeniden deprem olur kaygısı yaşamadığını belirtti.

“Deprem bizi bu güzellikleri keşfetmekten alıkoyamadı“
Nemrut Dağı'nin ziyaretçi sayısı 250 bine Ulaştı
Adıyaman’da sadece tarihi yapılar değil yerel insanlarla tanışmanın da kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Ninow, şunları ifade etti:

“Özellikle Kürtler’le, Türkler’le tanıştığımız için çok mutluyuz. Bu yapılar, tarihi kalıntılar hayalin ötesinde çok ilginç. Siz gerçekten bu tarihi kalıntılara sahip olduğunuz için çok şanslısınız. Adıyaman’a gelirken ‘burası çok tehlikeli, ya tekrar deprem olursa’ diye hiç düşünmedik. Bu anlamda bir kaygımız hiç olmadı. Bu tarihi kalıntıları gördüğümüz zaman ‘burada deprem olmuştu’ diye düşündük. Maalesef birçok insan bu depremde hayatını kaybetti. Yaşananları o dönem yakından takip etmiştik ama deprem bizi buraya gelmekten, bu güzellikleri keşfetmekten alıkoyamadı.”

Adıyaman’ın tarihi bölgelerini ziyaret etmek üzere Tekirdağ’dan geldiğini söyleyen Ahmet Kurt ise, “Yaklaşık 15 yıl önce arkadaşlarla Nemrut’u ziyaret etmiş, çok memnun kalmıştık. Bu kez de eşimle birlikte geldik. Yollar virajlı, dağa çıkmak da zor ama sonuç çok güzel, görmeye değiyor. Deprem günümüzün her zaman yaşanacak olaylarından biri artık. Yeniden deprem olur mu konusunda pek tedirgin olmadım, gayet rahat bir şekilde geldik ve geziyoruz“ diye konuştu.

Nemrut Dağı'nin ziyaretçi sayısı 250 bine Ulaştı

Nemrut Turu genellikle Mayıs ayından sonra başlar. Bu dönemde Nemrut Dağı’nda daha sıcak bir hava olur. Sonbahar, ilkbahar veya yaz mevsiminde giderseniz, mevsime uygun kıyafetler giymeniz önemlidir, çünkü Nemrut Dağı’nda hava soğuk olabilir.

Nemrut Turu genellikle tur şeklinde düzenlenir. Turlar özel araçlarla veya Adıyaman ve Kahta’dan kiralanan araçlarla yapılabilir.

Nemrut Turu için en uygun aylar Mayıs ve Haziran aylarıdır Ancak, Nemrut Dağı’na herhangi bir ayda gidebilirsiniz. Ziyaret saatleri, güneşin doğuşundan önce başlar ve güneşin batmasından sonra sona erer.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur! Başka bir sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin.